Pazar, Eylül 07, 2008

3 Boyutlu Hırsızlık

İnsanlar doğası gereği bir şeylere kısa yoldan ulaşmak ve para kazanmak ister. Bazı insanlar emek ile bazı insanlar ise hazırlanmış emeği elde edip kendininmiş gibi göstererek bir yerlere gelme telaşı içindedirler. Bu da dilimize kısaca hırsızlık olarak girmiştir.
Son dönemde 3 boyutlu tasarım programlarının ve eğitimlerinin artması buna bağlı olarak bu program ve eğitimlere rağbet ile birlikte kısa yoldan para kazanmak isteyen bir takım insanlarında ağzı sulanır hale gelmiştir.

Nasıl mı ?
1- Özellikle kuyumculuk sektörü güvene dayalı, insanların birbirine kötü bakmadığı, aralarında senet yapma veya sözleşme ihtiyacı durmadığı bir sektördür.
Bu sektöre son dönemde 3 boyutlu tasarım ve imalat ın girmesiyle birlikte az çok bilgisayar kullanmasını bilen, kuyumculuk bilgisi olmayan insanların da girmesi kaçınılmaz olmuştur.
Çünkü teknoloji ile birlikte büyük bir rant kapısı da açılmıştır. Bu bağlam da bir yerde eğitim alan insanlar sadece komutları bildiği ve o komutlar ile ne yapılabileceği konusunda bilgisi olmamasına rağmen başka bir yerde eğitim verir hale gelmişlerdir. Eğitim verebilmek için kuyumculuk bilgisi eğitmenlik vasıfları paranın gerisinde bırakılmıştır.Amaç kuyumcular ve genç öğrencilerimiz işin gerçeğini anlayana kadar kazanılan paralardır. Başka bir yerde dikiş tutturamayan insanlar bu teknolojik sistemler konusunda bilgisi az olan kuyumcu ve gençlerimizi bir para aracı görerek fiyatları da aşağı çekerek piyasa da bir kaos oluşturmuşlardır.

Devamı http://www.takitasarimcilar.org/detay.asp?id=1007 adresinde

Hiç yorum yok: