Pazar, Kasım 16, 2008

İki Günlük Atölye - Cam Boncuk Yapımı

Camocağı'nda, Gaye Döşer'den Orta ve İleri Seviye Cam Boncuk Yapımı

Atölye çalışması tarihleri: 25-26 Ekim / 30-31 Ekim
Atölye çalışması saatleri: 10:00 - 16:00 (1 saat yemek arası)
Atölye çalışması ücreti: €125


Bu atölye çalışmasında katılımcılar, boncuk yapımına ilişkin ileri ve gelişmiş bazı teknikleri öğrenme şansına sahip olacak. İşlenecek olan konular arasında ısı kontrollü noktalama teknikleri, üflemeli balon boncuk(içi boş) yapımı, manzara çalışmaları, borosilikat cam ile serbest halkalı boncukların yapımı, soda ve mine ile oluşturulan dokuların çalışması, cam çiçek yapımı yer alıyor.

Cam boncukların üzerine gümüş ve altın varakla yapılan çalışmaların, özel olarak yapılmış çoklu stringer ile zenginleştirilmiş ve gizli kalmış efektlerini ortaya çıkarmak sizi şaşırtacak ve çok mutlu edecek. Siz saf gümüş tel kafesleri ve dicroic (simli) camları kullanarak noktalama tekniğinin ne kadar derin ve eşsiz görüntüler oluşturduğunu fark ederken biz de size çalışma boyunca rehberlik edeceğiz. Bunun yanı sıra dileyen katılımcılarla kişisel proje bazında tasarım geliştirme, parçaları birleştirip takı haline dönüştürme üzerinde çalışmalar yapılacak. Ayrıca atölye çalışmaları sırasında sanatçı, katılımcıların seviyelerini ilerletmeleri ve kendi tarzlarını oluşturmalarında da yardımcı olacak. Gelirken yanınızda formunu beğendiğiniz renkli, büyük bir şişe getirmeyi unutmayın. Ve küçük bir sürprize hazır olun…

* Cam Ocağı Vakfı elde olmayan nedenlerle atölye çalışmalarını iptal etme hakkını saklı tutar. Bu durumda ödemeler iade edilecektir.

Gaye Döşer
Gaye Döşer; İstanbul'da doğdu. Yıldız Teknik Üniversitesi Kimya bölümünde Mineroloji bilimi (doğal taşlar, kristal şekilleri, kristallerde simetri, kristallografik ekzenler ve parametreler) konusunda bilgisini geliştirdi.1993 yılında gümüş ve yarı değerli minerallerle tasarımlar yapmaya başladı.8 yıl çeşitli takı dergilerinde editörlük görevi alan sanatçı, boncuk sanatları ile ilgilenenlere boncuklama ve takı tasarımı konusunda 24 kitap ve 12 CD’lik bir eğitim seti hazırladı. Cam Sanatları dünyasına 2002 yılında girmiş ve Cam Ocağı'nda Janhein Van Stiphout, Michaela M.Möller ve Metalsmith sanatçısı Mary Chuduk’tan eğitim alıp daha sonraları ise gerek yurt içi gerekse yurt dışı cam ve boncuklama dersleriyle kendisini geliştirmiştir. Cam boncuk yapımı (beadmaking) konusunda 3 yıldır ders vermektedir. Yapılan tasarımların tamamen kişiye özel olması gerektiğini savunan cam takı sanatçısı, boncukların, kullanılan aksesuarların ve seçilen renklerin insanın içindeki doğal yaşam enerjisini ortaya çıkaracak bir şekilde tasarlanması gerektiğini söylüyor. Böylece kişi onun için yapılan tasarımla kolaylıkla bütünleşecek bir parçası olduğunu düşünecektir. Kapalıçarşı gibi geleneksel sanatların ağırlıkta yer aldığı tasarımların olduğu mağazalara Uniqe tasarımlar çalışan sanatçı şu sıralar kendi atölyesi beadycats sanat atölyesi'nde cam boncuk ve art clay (gümüş kili) ile çalışmalar yapıyor ve öğrenciler yetiştiriyor.

Sanatçıya ulaşmak için: gayedoser@beadycats.com

1 yorum:

www.camgemisi.blogcu.com dedi ki...

ben bu workshopa katıldım ve ınanılmaz deneyım dolu ıkı dolu gun gecırdım.Taavsıye ederım bu tarz work shoplara mutlaka katılın...Gaye Hanım da gercekten harıka bır öğretmen ve usta ....
TEŞEKKÜRLER