Cuma, Mart 07, 2008

54 KADIN 54 YAPIT

8 – 22 Mart 2008 tarihleri arasında Çekirdek Sanat'ta devam edecek olan 54 Kadın 54 Yapıt isimli sergi, Pazartesi – Salı hariç her gün 11.00 – 18.00 arası ziyaret edilebilir.
Aralarında üyelerimizden sayın Fatma Nur Bayraktar'ın da bulunduğu serginin açılışı 8 Mart 2008 Cumartesi günü saat 19:00 – 20:30 arasında gerçekleşecek.
Geçen seneki serginin afişiSergiye yapıt veren Kadın Sanatçıların isimleri aşağıdaki gibidir:
Meral Ağar, Serpil Akgün, Dilek Aksakal, Selin Aktan, Belgin Alagöz, Funda Alkan, Sevda Arat, Ümran Özbalcı Aria, Ferda Ardalı, Zeynep Nuray Atasagun, Pembenur Güvenç Atasayar, Asuman Atşabar, Arzu Aysu, Eda Bahadınlı, Gözde Baykara, Fatma Nur Bayraktar, Eti Behar, Fulya Boztepe, Leyla Buhara, Lydia Cömert, Cangül Çavdar, Sevil Çaylak, Ayşe Ece Deryaoğlu, Deniz Demir, Aysem Es, Ümit Gönenç, Aysu Günay, Fatma İden Çağatay, İnam Karahan, Nuray İpek, Nebahat Karyağdı, Gülseren Kayalı, Ayşe Dilek Kıratlı, İpek Kocaaydın, Mehlika Korol, Almıla Kursar, Hafize Ortaç, Çiğdem Öztürk, Semra Sele, Rahime Halide Soysal, Sevinç Sürer, Aysel Şengüder, Elçin Şener, Hilal Şimşek, Mine Talu, Filiz Tılhaslı, Elif Okur Tolun, Ayseli Tunçer, Gülgün Tüzün, Seba Uğurtan, Ayperi Vur, Rahime Yalnız, Belma Yağmur, Afet Yayla, Melis Yücel


Devamı http://www.takitasarimcilar.org/detay.asp?id=941 adresinde

Burçin Evrim, blogunda paylaşıma devam ediyor

Cam Boncuk Yapımı ile ilgili makaleler ve cam atolyesi günlüğü artık, Burçin Evrim'in yeni açtığı blogundan burcinevrim-camcam.blogspot.com adresinde takip edebilirsiniz. Üyelerimizden Burçin Evrim; atölyede neler olup bittiğini, değişik teknikleri, malzemelerle ilgili bilgileri, her zaman olduğu gibi sizinle yeni açtığı blogunda paylaşıyor.

Burçin Evrim'in yazılarını Portalda takip etmek için

ISTANBUL JEWELRY SHOW REKORA KOŞUYOR!

Asya ile Avrupa’nın buluşma noktası İstanbul 26. kez kuyumculuk sektöründe dünyanın en büyük fuarlarından birine hazırlanıyor. Rotaforte Uluslararası Fuarcılık ve Medya tarafından Istanbul Fuar Merkezi’nde (CNR Expo) organize edilecek olan ISTANBUL JEWELRY SHOW-I (Uluslararası Mücevher, Takı, Gümüş, Saat ve Malzemeleri Fuarı) 26 – 30 Mart 2008 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.Haberin Devamı ve Daha Fazlası için

ALEF’DE MÜCEVHER SANATI

Teşvikiye’de özel bir sanat ortamı....
Bir mücevherin yapım ve tasarım aşamalarını gerçekleştirecek donanımda tasarlanan Alef Mücevher Atölyesi’nde, mücevherle ilgili ustalık bilgileri çağdaş bir biçimde yorumlanarak katılımcılarla paylaşılıyor.
Kuyumculuk ve tasarım temel bilgilerinin sunulduğu donanımlı atölyenin eğitim içeriğinde; tasarım ve çizimin yanı sıra değerli metallerle kesim ve tesfiye teknikleri, mum model çalışmaları, teknik resim, metal ısıl işlemleri, kaynak, montür hazırlama ve taş mıhlama gibi aşamalar bulunuyor.
alef
Katılımcılara iki farklı program sunuluyor:
1. Mücevher Tasarımı ve Yapımı (Yeşim Yüksek)
2. Mücevher Tasarımı ve Çizimi (Gökçe Altunay)
Mücevher tekniklerine ait uygulamalı çalışmaların yanı sıra kuyumculuk sırlarına dair sohbetlerin yapıldığı mekan sınırlı sayıda katılımcı kabul ediyor. Eğer siz de mücevher tasarımına ilgi duyuyorsanız, Alef’in hafta içi gündüz, akşam ya da haftasonu Cumartesi günü programını seçebilirsiniz. Kontenjan müsait olduğu sürece kayıtlar sürekli açıktır.
AlefBilgi için:
Alef Mücevher Atölyesi
www.alefgaleri.com


Devamı ve daha fazlası

3ncü Art Clay Fotoğraf Yarışması Sonuçlandı

Art Clay Club tarafından 3.cüsü düzenlenen Fotograf Yarışması 20 Şubat günü sonuçlandı. Maalesef ülkemizden hiçbir katılımcının olmadığı yarışmada, Büyük ödül 100,000 Japon Yeni ve 100gr. Art Clay Gümüş Kili, 2 kişiye verilen mükemmellik ödülleri 50,000 Japon Yeni ve 50gr. Art Clay Gümüş Kili ve diğer katılımcılara 20 gr gümüş kili ödül dağıtıldı.
Ülkemizde Odak Hobi'nin duyurduğu bu yarışma her sene tekrarlanıyor... Ödül kazananan fotograflar aşağıda yer alıyor.
Büyük Ödül:

Mükemmellik Ödülleri:


Diğerleri:


ÇİÇEKLİ CAM BONCUK ÇALIŞMASI

Gaye Döşer, Çiçekli Cam Boncuk Çalışması konulu bir eğitim etkinliğine imza atıyor.. Siz de içinizdeki "Ateşte Cam Boncuk Yapmak" isteğini yerine getirebilirsiniz diyen Gaye Döşer'in çağrısı aşağıda yer alıyor..
Haydi o zaman Caddebostan-Kadıköy'de ki BEADYCATS ATÖLYESİNE gelin !!
Cam çalışmalarımız bu işi yapan yada daha hiç yapmamış tüm dostlara açıktır.
Hiç yapmamışsanız bile, 'ateşte cam boncuk nasıl yapılır?' yada 'Acaba ben becerebilirmiyim?' diye düşünüyorsanız da biz tüm hobiseverleri bekliyoruz.
Derse katılım tarih ve saatleri:
8 MART 2008 C.tesi: 12.00-13.30 , 16.00-17.30
9 MART 2008 Pazar: 11.00-12.30 , 12.30-14.00 , 14.00-15.30 , 15.30-17.00
10 MART Pazartesi 11.00-12.30 , 14.00-15.30
DERS ÜCRETİ: 45 YTL dir.(Malzemeler bu ücrete dahildir.)
*Gelmek isteyen arkadaşların gelmeden önce saatle randevu almaları gerekmektedir. Randevu alamayanların yoğunluk nedeni ile derse katılabilmeleri mümkün olamayacaktır.
0216 3867396 yada 0537 6618303 no'lu telefonlardan randevu alınız.
BOL BONCUKLU GÜNLER

Diğer haberler için

Şenay Akın'dan Takı Tasarımı, Kuyumculuk Teknikleri Eğitimi

Şenay Akın, kendi atölyesinde birebir Takı Tasarımı, Kuyumculuk Teknikleri eğitimleri veriyor. Teknik Çizim, Aksonometri, İllüstrasyon, Mum Modelleme, Metal Şekillendirme Teknikleri, Taş Mıhlama içeriklerini kapsayan dersler, haftada bir gün ve 2,5 saat sürüyor.

İki farklı ders olarak sunulan çalışmalar kişinin ihtiyaçlarına göre şekillendirilebiliyor. Firmalara yapacağı tasarım çalışmalarında doğru çizim tekniklerini kullanmak, temel tasarım prensiplerini öğrenmek veya kendi takılarını bizzat yapmak isteyenlere sanatçı, kendi atölyesinde birebir ders alma imkanı sağlıyor.
İletişim için
Web: www.senayakin.com
E-Mail: info@senayakin.com
GSM: 0532.498 76 68

HEPSİ VE DAHA FAZLASI İÇİN

Değişik Kültürler

www.worldonastringmovie.com
Emekli sinema yönetmeni Diana Friedberg tarafından çekilmiş beş bölümlük bir dökümanter. İnsanlık tarihi boyunca boncuğu anlatıyor.
www.bead-database.org
Dünyanın değişik ülkelerinde bulunan boncuklarla ilgili bilgi veriyor
www.smith.edu/artmuseum/exhibitions/africanbeadedart/
Northampton.MA.,USA de bulunan Smith College Art Museum da sergilenen Afrika
boncuk sanatı ile ilgili bir site.

Görüntüler, haber videosu ve daha fazlası için

Kuyumcunun Pabucunu Dama Atanlar

Sibermetrik Research’ün bu yıl 3. kez gerçekleştirdiği, sektörün takı ve aksesuar markalarına ilişkin ilk ve tek araştırması olması nedeniyle artık bir referans çalışma niteliği kazanan Mücevher Omnibus Araştırmasının 2008 yılı sonuçları açıklandı. Araştırmada bu yıl altın ve pırlanta kategorileri sorgulandı.
İlk Hatırlanan Marka
Altın Kategorisinde marka adı belirtilmeksizin kişilerin ilk aklına gelen marka sorgulaması yapıldığında Altınbaş yüzde 19.8’le altın kategorisinde en fazla akla gelen marka. Sonra sırayı yüzde 16.9’la Atasay alıyor. Daha sonra yüzde 6.2 ve yüzde 3.5 ile Goldaş ve Gold geliyor.
Hatırlanan Diğer Markalar
Hatırlanan diğer markaların toplamında incelendiğinde, ATASAY’ın yüzde 8.8 ile ilk sırada yer aldığı ve bunu sırası ile ALTINBAŞ (%7.2) ve GOLDAŞ’ın (%6.2) izlediği görülmektedir.
Yardımlı Hatırlama
İlk aşamada kendiliğinden hatırlanmayan Altın firmalarının isimleri tek tek okunmuş ve yardımlı hatırlanma oranları belirlenmiştir.
Altın firmalarının hatırlanma oranları yardımlı hatırlama oranlarının toplamı nezdinde incelendiğinde ilk 3 sıralamanın ATASAY, ALTINBAŞ ve GOLDAŞ olduğu görülmektedir.
Toplam Bilinirlik
Altın firmalarının spontan ve yardımlı hatırlanma oranlarının toplamı nezdinde değerlendirildiğinde ilk üç sıralama değişmedi; yüzde 35.8 oranı ile ALTINBAŞ ilk sırada yer aldı. Anımsanan markalar sorgulamasında ATASAY ise yüzde 35 oranı ile sıralamada Altınbaş’a en yakın marka olurken; Goldaş ise yüzde 19.0 anımsanma oranı ile öne çıkan üçüncü marka oldu.
araştırma

Yazının devamı