Cuma, Kasım 28, 2008

Cihangir'de 30 Kasım'da PAZ-ART

Sanatkarlar Parkı Sanatçılarını arıyor sloganıyla yola çıkan PAZ-ART Cihangir’de Sanatkarlar Parkı (eski adı ile Roma bahçesi )’nde Pazar günleri düzenlenen bir açık hava pazarı.

Cihangir Guzelleştirme Derneği ve destekçilerinden Artane Sanat Galerisi ‘nin organizasyonu olan PAZ-ART İstanbul’daki sanatçı ve tasarımcıların ürünlerini sergileyip satışa sunmalarına olanak sağlayan yeni bir oluşum. Benzersiz İstanbul manzarasına hakim bir set üzerinde olan Sanatkarlar Parkı’ndaki bu etkinlik, yeni yeteneklere kendilerini gösterme fırsatı yaratacak ve insanların biraraya gelip açık havada hoş bir Pazar günü geçirmelerine olanak sağlayacak. Yiyecek ve içecek standlarının da olduğu bu etkinligin hava şartları elverdiği sürece, her Pazar yapılması planlanmaktadır.
İlk etkinlik tarihi 30 Kasım, bir sonraki de 28 Aralık tarihlerinde 10:00 – 18:00 saatleri arasında olacak olan bu pazarda stand kiralamak isteyenler Artane Sanat Galerisi’ne başvurabilirler.

Deniz Alpay
Paz-Art Proje Sorumlusu
t:0212 249 25 63
gsm:0541 236 78 07
Pazartesi, Kasım 24, 2008

TÜRKİZ USTADAN SÜRPRİZLER

Hayallerini Takıya Dönüştürmek İsteyenlerin Yolu Atölye Türkizmir’den Geçecek...

Atölye Türkizmir, 22 Kasım’da açılıyor....
Açılan kapının ardında İzmir’i İzmir yapan simgelerden oluşmuş çok özel ve sürpriz bir koleksiyon da ziyaretçileri bekliyor....

Mücevher ustası, bu sektörde 40 yıllık tecrübeye sahip Türkiz Çam önderliğinde faaliyete geçecek olan Atölye Türkizmir, hayal ettiklerini takıya dönüştürmek isteyenlere, kapılarını 22 Kasım 2008’de açıyor. Katılımcılar, Atölye Türkizmir’de, Temel Kuyumculuk Eğitimi almanın yanısıra, katıldıkları programların bitiminde ürettikleri eserleri eğitim merkezinin içinde bulunan galeride sergileme imkanına da sahip olacaklar.
Tarihimizin en değerli sanatlarından biri olan kuyumculukta elde edilmiş yaklaşık yarım asırlık birikimi, bunu taşımaya gönüllü ve yeteneğe sahip olan kişilere aktarmak amacıyla kurulan Atölye Türkizmir’de katılımcılar, hem eğitim alacak hem de yarattıkları eserlerini sergileyebilecekler. Kuyum sektöründe 40 yılın üzerinde tecrübeye sahip usta Türkiz Çam önderliğinde kurulan Atölye Türkizmir, bu amaçla faaliyetlerine başlıyor.
Temel Kuyumculuk Eğitimi alacak olan katılımcılar, klasik kuyumculuk tekniklerinin yanısıra, günümüz teknikleriyle de tanışarak kendi tarzlarını yaratma imkanı bulacaklar. Atölye Türkizmir’de haftada bir gün olarak düzenlenecek eğitim programları dışında, kuyumculukta daha yoğun olarak çalışmak isteyenler için birden fazla günü kapsayan, farklı programlara katılmak da mümkün olacak. Atölye Türkizmir’e gelerek kuyumculuk eğitimi almak isteyen katılımcılar, taleplerine ve hedeflerine göre doğru programın seçilmesinde danışmanlık hizmeti de alabilecekler.

Hem galeri hem atölye...
Atölye Türkizmir, galeri ve eğitim atölyesi olmak üzere iki kısımdan oluşuyor. Galeri kısmında; Izmir’i anlatan eşsiz eserlerin yanısıra, farklı tasarımda takılar da satışa sunulacak. Hatta hayalleriniz, sizinle yapılan birebir görüşmeler doğrultusunda tasarlanıp takıya dönüşecek. Size özel olarak tasarlanan takılar yapılırken, seyredebilecek ve isterseniz yapımında sizin de katkınız olabilecek. Alanında bir ilk olacak bu uygulamaya imza atan Atölye Türkizmir, hayallerini takıya dönüştürmek isteyenlere kapılarını açıyor...

İzmir Koleksiyonu...
Kuyum ustası Türkiz Çam, 6 sene önce önünden geçerken gördüğü ve çok etkilendiği tarihi Borsa binasının kapısını yapmak istemiş. Çam’ın Borsa’nın kapısı üzerinde çalıştığını gören ziyaretçileri, “Kapı açıldığında ne göreceğiz?” diye sorduğunda, Çam “Süpriz!” diye yanıtlamış. İşte 22 Kasım’da açılan kapının ardında İzmir’i İzmir yapan simgelerden oluşmuş çok özel bir koleksiyon ziyaretçileri bekliyor....

Saat Kulesi, Asansör, Yalıçapkını, Fayton, Cumba, Tarihi İzmir Parası, ve Alaçatı’dan oluşan eşsiz bir koleksiyonu tamamlayan Türkiz Çam’ın daha önce hazırladığı “Osmanlı’nın İhtişamı Koleksiyonu”na ait bazı parçalarının da yer alacağı bu sergiyi kaçırmayın...

İLETİŞİM BİLGİLERİ
Adres: Kızılay Cd. 1376 Sk. No:6 d:3 Alsancak İZMİR
Tel: 0 232 463 54 00
mail: atolyeturkizmir@yahoo.com

Pazar, Kasım 16, 2008

Geleneksel Nazar Boncuğu Yapımı - İbrahim Yıldırım

Dönem : 18 - 23 Ekim
Son başvuru* : 10 Ekim
Atölye Çalışması Ücreti : €450
Konaklama ücreti : €320
Varış : 17 Ekim
Dönüş : 24 Ekim
Ön ödeme** : 22 Eylül
Kalan ödeme : 6 Ekim
Anadolu’nun unutulmaya yüz tutmuş geleneksel Nazar Boncuğu Yapımı Cam Ocağı’nda yeniden hayat bulacak. Katılımcılar bir hafta boyunca 3000 yıllık geçmişi olan nazar boncuğu yapımını öğrenecek ve uygulamalarla çeşitli aksesuar yapma fırsatını bulacaklar. Programda öncelikle, samanla karıştırılarak yapılmış, çam odunuyla yakılan geleneksel boncuk fırını ve kullanılacak ekipmanlar tanıtılacak. Çam odunu kullanılarak 900 derece sıcaklığa ulaşan fırının haznelerinde bulanan camların nasıl eridiğine tanık olacaksınız. İki adet demirin kullanıldığı bu teknikte kalın olan demire boncuğun ana zeminin sarılma yöntemi ince demirle ise ana zemin üzerine diğer renklerin eklenmesi gösterilecek. Ezme yöntemiyle de yapılan boncukların nasıl şekillendirileceği anlatılacak. Katılımcılar nazar boncuğu yapımında, küçük dana göz, karagöz, yedi göz gibi ilginç isimleri bulunan klasikleşmiş temel figürleri öğrenecekler. Ustadan ustaya, karışımdan karışıma değişen renk tonlamalarına da değinilecek bu bir haftalık atölye çalışmasında kendi nazar boncuklarınızı kendiniz üretecek keyifli bir hafta geçireceksiniz.İbrahim Yıldırım
İbrahim Yıldırım 1980 yılında İzmir’in Kemalpaşa ilçesinde dünyaya geldi. 3. nesil geleneksel nazar boncuğu ustası olan İbrahim, 1989 yılından buyana geleneksel nazar boncuğu yapmakta. Halen İzmir’in Nazarköy (Kurudere) ilçesinde bulunan atölyesinde hem üretim hem de satış yaparak nazar boncuğu geleneğini yaşatmaya çalışıyor.

PORTALA 18 AYDA 114 ÜLKEDEN ZİYARET

Portalımızın Google Analytics üzerinden takip ettiğimiz genel istatistiklerinde son altı ayın ziyaretçi raporu aşağıdaki gibi çıkmıştır. 18 ayda 114 ülkeden 98632 Ziyaretçinin ortalama 8,15 sayfayı ziyaret ettiğini gördüğümüz bu mutlu tabloyu sizler ile paylaşmak istedik.
Raporda sıralamaya göre ülke adı, o ülkeden yapılan ziyaret ve bu ziyaretler esnasında ziyaretçilerin ortalama ziyaret ettiği sayfa sayısı görülmektedir. Haritadan da izleyeceğiniz gibi Afrika kıtası azınlıkta olup, neredeyse portalımızı ziyaret etmeyen ülke kalmamış gibi..
Türkiye hariç tutularak, kıtalara göre yapılan ziyaret dağılımı aşağıdaki şekilde oluşmuş:

Anakara

Ziyaret

Sayfa/Ziy.

Sitede Geçen

Ort. Süre

Yeni Ziyaret
Yüzdesi

1.

Europe

5.284

6,81

00:04:23

% 68,94

2.

Americas

1.372

6,82

00:04:02

% 81,05

3.

Asia

617

8,25

00:05:12

% 66,41

4.

Oceania

131

8,4

00:06:32

% 60,31

5.

Africa

69

5

00:03:56

% 86,96

6.

Bilinmiyor

57

6,32

00:04:00

% 75,44


Ülkelerden yapılan ziyaretler ve ziyaretçilerin dolaştıkları sayfa sayısı yoğunluğuna baktığımızda ise görünen tablo bizi oldukça sevindirdi.

ÜLKELERE GÖRE ZİYARET TABLOSU

Arama Motorlarından 65.034 kişi (ziyaretçilerin % 65,94), başka sitelerdeki linkler üzerinden 24.978 kişi (ziyaretçilerin % 25,32) ve Doğrudan yazarak 8.616 kişi (ziyaretçilerin % 8,74) portalın ziyaret yolu trafiğini oluşturuyor.
Ziyaret edilen sayfaları sıraladığımızda ise Galeri, Boncuk Takı Tasarımcıları, Yeni Üyelerimiz, Doğal Taşlar, Gümüş Takı Tasarımcıları, Doğal Taş Kullanan Tasarımcılar, Mücevher Tasarımcıları, Malzemeciler, Faydalı Bilgiler, Eğitim Haberleri ilk 10 içinde yer alıyor. Cam, Altın, Metal, Polimer, Mine ve Seramik Takı Tasarımcıları sayfaları da değişik zamanlarda üst sıralarda bulunmuşlar.
Sizleri tanıtmak üzere hazırlanan bu portalın, yine sizlerin katkılarınız ile bulunması gereken yerde ve vermesi gereken hizmeti yerine getirdiği düşüncesindeyiz.

TEŞEKKÜR EDERİZ..

Sanatkarlar Parkı Sanatçılarını arıyor

‘Sanatkarlar Parkı Sanatçılarını arıyor’ sloganıyla yola çıkan PAZ-ART Cihangir’de Sanatkarlar Parkı (eski adı ile Roma bahçesi )’nde Pazar günleri düzenlenen bir açık hava pazarı. Cihangir Guzelleştirme Derneği ve destekçilerinden Artane Sanat Galerisi ‘nin organizasyonu olan PAZ-ART İstanbul’daki sanatçı ve tasarımcıların ürünlerini sergileyip satışa sunmalarına olanak sağlayan yeni bir oluşum. Benzersiz İstanbul manzarasına hakim bir set üzerinde olan Sanatkarlar Parkı’ndaki bu etkinlik , yeni yeteneklere kendilerini gösterme fırsatı yaratacak ve insanların biraraya gelip açık havada hoş bir Pazar günü geçirmelerine olanak sağlaycak. Yiyecek ve içecek standlarının da olduğu bu etkinligin hava şartları elverdiği sürece, her Pazar yapılması planlanmaktadır.

İlk etkinlik tarihi 30 Kasım , bir sonraki de 28 Aralık tarihlerinde 10:00 – 18:00 saatleri arasında olacak olan bu pazarda stand kiralamak isteyenler asağıdaki numaradan bana ulaşabilirler.

Deniz Alpay
Paz-Art Proje Sorumlusu
t:0212 2492563
gsm:0541 2367807

İki Günlük Atölye - Cam Boncuk Yapımı

Camocağı'nda, Gaye Döşer'den Orta ve İleri Seviye Cam Boncuk Yapımı

Atölye çalışması tarihleri: 25-26 Ekim / 30-31 Ekim
Atölye çalışması saatleri: 10:00 - 16:00 (1 saat yemek arası)
Atölye çalışması ücreti: €125


Bu atölye çalışmasında katılımcılar, boncuk yapımına ilişkin ileri ve gelişmiş bazı teknikleri öğrenme şansına sahip olacak. İşlenecek olan konular arasında ısı kontrollü noktalama teknikleri, üflemeli balon boncuk(içi boş) yapımı, manzara çalışmaları, borosilikat cam ile serbest halkalı boncukların yapımı, soda ve mine ile oluşturulan dokuların çalışması, cam çiçek yapımı yer alıyor.

Cam boncukların üzerine gümüş ve altın varakla yapılan çalışmaların, özel olarak yapılmış çoklu stringer ile zenginleştirilmiş ve gizli kalmış efektlerini ortaya çıkarmak sizi şaşırtacak ve çok mutlu edecek. Siz saf gümüş tel kafesleri ve dicroic (simli) camları kullanarak noktalama tekniğinin ne kadar derin ve eşsiz görüntüler oluşturduğunu fark ederken biz de size çalışma boyunca rehberlik edeceğiz. Bunun yanı sıra dileyen katılımcılarla kişisel proje bazında tasarım geliştirme, parçaları birleştirip takı haline dönüştürme üzerinde çalışmalar yapılacak. Ayrıca atölye çalışmaları sırasında sanatçı, katılımcıların seviyelerini ilerletmeleri ve kendi tarzlarını oluşturmalarında da yardımcı olacak. Gelirken yanınızda formunu beğendiğiniz renkli, büyük bir şişe getirmeyi unutmayın. Ve küçük bir sürprize hazır olun…

* Cam Ocağı Vakfı elde olmayan nedenlerle atölye çalışmalarını iptal etme hakkını saklı tutar. Bu durumda ödemeler iade edilecektir.

Gaye Döşer
Gaye Döşer; İstanbul'da doğdu. Yıldız Teknik Üniversitesi Kimya bölümünde Mineroloji bilimi (doğal taşlar, kristal şekilleri, kristallerde simetri, kristallografik ekzenler ve parametreler) konusunda bilgisini geliştirdi.1993 yılında gümüş ve yarı değerli minerallerle tasarımlar yapmaya başladı.8 yıl çeşitli takı dergilerinde editörlük görevi alan sanatçı, boncuk sanatları ile ilgilenenlere boncuklama ve takı tasarımı konusunda 24 kitap ve 12 CD’lik bir eğitim seti hazırladı. Cam Sanatları dünyasına 2002 yılında girmiş ve Cam Ocağı'nda Janhein Van Stiphout, Michaela M.Möller ve Metalsmith sanatçısı Mary Chuduk’tan eğitim alıp daha sonraları ise gerek yurt içi gerekse yurt dışı cam ve boncuklama dersleriyle kendisini geliştirmiştir. Cam boncuk yapımı (beadmaking) konusunda 3 yıldır ders vermektedir. Yapılan tasarımların tamamen kişiye özel olması gerektiğini savunan cam takı sanatçısı, boncukların, kullanılan aksesuarların ve seçilen renklerin insanın içindeki doğal yaşam enerjisini ortaya çıkaracak bir şekilde tasarlanması gerektiğini söylüyor. Böylece kişi onun için yapılan tasarımla kolaylıkla bütünleşecek bir parçası olduğunu düşünecektir. Kapalıçarşı gibi geleneksel sanatların ağırlıkta yer aldığı tasarımların olduğu mağazalara Uniqe tasarımlar çalışan sanatçı şu sıralar kendi atölyesi beadycats sanat atölyesi'nde cam boncuk ve art clay (gümüş kili) ile çalışmalar yapıyor ve öğrenciler yetiştiriyor.

Sanatçıya ulaşmak için: gayedoser@beadycats.com

PROLEMAİS' TE KARŞILAŞMA

HANDE BİLTEN SERGİSİ

Mekan : Arkeopera
Tarih/Saat : 18-29 Kasım
Türü : Takı Sergisi

Galatasaray’da ArkeoPera Sanat Galerisi’nde 18-29 Kasım tarihlerinde gerçekleşecek olan “PROLEMAİS' TE KARŞILAŞMA” isimli camın porselenle bütünleştiği takı sergisi, genç sanatçı Hande Bilten’in yorumlarıyla ve tasarımlarıyla hayat bulan kolyelerden oluşuyor. Sergi, sanatseverler tarafından ArkeoPera Sanat Galerisi’nde haftaiçi 10.00 – 18.00 arası Cumartesi günü ise 11.00 – 20.00 saatlerinde izlenebilecek.

Porselen ve üfleme cam kolyelerden oluşan sergi, tasarımın önemini birkez daha gözler önüne seriyor. ArkeoPera Sanat Galerisi’nin ilk sergisi olan “PROLEMAİS' TE KARŞILAŞMA” takı sergisi, cam boncuklar, yarı değerli taşlar ve gümüş yan malzemeler kullanılarak Hande Bilten tarafından uzun çalışmalar sonucu tasarlanan kolyelerden oluşuyor. Porselenin üzerindeki sırrın da bir tür cam olduğunu vurgulayan sanatçı, kolyelerin herbirini farklı gemici düğümleri ile monte ederek ve renklerin ışıltısını kullanarak sanatseverlere daha önce karşılaşmadıkları bir görsellik sunuyor. Hande Bilten yarattığı takılardaki özelliği tanımlarken, “Biçimlerde olabildiğince sade bir yaklaşım, kompozisyonlarda asimetri içinde denge gözlemlenebilir. Biçimlerdeki sadeliği Prolemais'te karşılaşılan ilk camın sadeliğine bir gönderme olarak düşünebiliriz” diyor.

Devamı http://www.takitasarimcilar.org/detay.asp?id=1038 Portal adresinde

Cumartesi, Kasım 08, 2008

SABRİNA FRESKO'NUN TAKILABİLİR HEYKELLERİ

Vücutla birlikte hareket eden, onunla bütünleşen, onu takanın düşünce ve hayata karşı duruşunu yansıtan, değişik tekniklerle organik bir hareketliliğe ulaşan Sabrina Fresko’nun "Takılabilir Heykeller"i mücevher veya takı olmanın ötesinde modern sanatın bir medyası olarak ifade buluyor.
Mekan: Simya Galeri
Tarih/Saat: 5 Kasım 2008 - 17 Ocak 2009
Türü: Takı-Heykel Sergisi

Kinetik döngü, devamlılık, sonsuzluk formları sanat tarihçileri ve kritikleri tarafından mobius heykel olarak nitelendiriliyor.

DEVAMLILIK
Bir yüzeye tek bir noktadan dayanan heykel denge, simetri, devamlılık unsurlarını birleştiriyor.
Bu nokta üzerinde dönmesi de olası, o zaman boşlukta bir küreyi tamamlayacak. Maddeden çok boşlığu kullanıyor, resimde görülen gölge bu boşluğun kuvvetlendirici öğesi.
Bakır heykele toprak ışıltısı veriyor, bu çok yalın çizgiye bir gerçeklik katıyor, heykel sadece formuyla değer kazanıyor, kullanılan bakır bir sıcaklık hissi yayıyor.
Aşağıda kesişme noktasında ince bir aralık var şeritler birleşmeden kendi yollarına gidiyor, yukarı doğru eşit paraboller çiziyor, gine birleşmiyor, şekil kendi içine kapanıyor, kusursuz bir devamlılık içinde heykel var oldukça deviniyor, kendi özgür çizgilerini koruyorlar.
Devamlılık heykelinin en önemli özelliği metalin hiç bir yerinde bir müdahale, kesişme olmaması.
Bir şeridin kendi içine kapanıp çıkaracağı bir şekili özgürce kullanmış olması.

Sabrina FRESKO

Gülay Atıcı Ertan'a Taş Kesimde Dünya Birinciliği

Ülkemizde meet point faceting tekniği ile değerli taş kesimi yapabilen tek usta olan, portalımız üyelerinden Gülay Atıcı Ertan, bu alanda yapılan dünyadaki iki önemli yarışmadan biri olan United States Faceters Guild değerli tek taş kesimi yarışmasında 2007 yılında novice kategorisinde dünya 6.sı olmuştu.


2008 yılında yapılan aynı yarışmada pre-master kategorisinde dünya birincisi olan Ertan, dünyada bu sertifikayı bugüne kadar alma başarısını göstermiş 35 kişiden birisi oldu.

Kendisini kutlarız..

TAKI TASARIM EĞİTİMLERİ BAŞLIYOR!

25 Kasım 200'de başlayan Takı Tasarım Eğitimleri Türk ve İtalyan öğretim üyeleriyle veriliyor
Favori, İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü öğretim üyeleri ve İtalyan tasarımcıların desteği ile oluşturduğu sertifika programlarının dördüncüsünü düzenliyor.
Takı tasarım meraklılarına, öğretim üyelerinin akademik birikimleri ile Favori’nin uygulama tecrübesinin birleştiği ve fabrika ortamında yapılan bu eğitimleri kaçırmamalarını öneriyoruz.

Temel Takı Tasarımı Eğitim Programı – 4 AY
Programın amaçları şunlardır;
• Tasarım yaparken müşteri istek ve beklentilerinin nasıl göz önünde bulunduracağını öğretmek.
• Tasarım öncesinde esinlenme ve yaratıcılık kaynaklarını öğretmek.
• Tasarım sürecinde yaratıcılık tekniklerini nasıl kullanacaklarını öğretmek.
• Takı tasarımda görselleştirme ve çizim tekniklerini öğretmek.
• Kavramsal Tasarımı uygulamalı olarak göstermek (workshop).
• İtalya’da ve dünya’daki çağdaş tasarım yaklaşımları hakkında bilgiler vermek.
• Altın takı üretiminde kullanılan üretim tekniklerini göstermek ve üretilebilir tasarımın nasıl yapılacağını öğretmek.
• Bir koleksiyon projesinin nasıl hazırlanacağını öğretmek ve aldıkları eğitimler doğrultusunda koleksiyon çalışması yaptırmak.

Programın eğitmenleri;
1. Prof. Dr. Nigan Beyazıt
2. Doç. Dr. Seçil Şatır
3. Yrd. Doç.Dr. Luca Orlandi
4. Yrd. Doç. Dr. Şeyma Üstüner
5. İpek Özel
6. Favori üretim ve tasarım ekibi
Eğitim Yeri: Favori fabrikası– Güneşli/İstanbul (servis imkanı mevcuttur)
Eğitim Başlama Tarihi: 25 Kasım 2008
Eğitim Zamanı: Salı ve Çarşamba günleri 14.00 – 19.00 saatleri arası
Eğitim Ücreti: 1.250 YTL+KDV (5 Taksit)

TEMEL TAKI TASARIMI EĞİTİM PROGRAMINA BAŞVURMAK İSTİYORUM.
Bilgisayarda Takı Tasarımı Eğitim Programı – 3 AY
Programın amacı; öğrencilere tasarımlarını bilgisayar ortamında matrix programı kullanarak modellemeyi öğretmektir. Eğitim bilgisayar laboratuarında uygulamalı olarak gerçekleştirilmektedir.
Eğitim Yeri: Favori fabrikası– Güneşli/İstanbul (servis imkanı mevcuttur)
Eğitim Başlama Tarihi: 25 Kasım 2008
Eğitim Zamanı: Salı ve Çarşamba günleri 14.00 – 19.00 saatleri arası
Eğitim Ücreti: 1.500 YTL+KDV (3 taksit )

BİLGİSAYARDA TAKI TASARIMI EĞİTİM PROGRAMINA BAŞVURMAK İSTİYORUM.
Programların ayrıntıları ve başvuru koşullarıyla ilgili bilgiler ayrıca (212) 410 26 26 numaralı telefondan alınabilir.

http://www.favorialtinakademisi.com.tr/