Cuma, Eylül 11, 2009

Geleneksel ve Modern, Meral Değer in Tasarımıyla, Oryantal Halk Takılarına Dönüşüyor

MERAL DEGERTakı ve Cam Sanatçısı Meral Değer’in çalışmaları uluslararası sanat çevrelerinde büyük ilgi görüyor.
Son çalışmaları halen Almanya’da Goldschmiedehause Hanau-Frankfurt am Main Takı Müzesinde, koleksiyonerlerin ilgi gösterdiği, en gözde parçalar arasında sergileniyor.
Bu Karma sergide, Türkiye’den Meral Değer, Mısır’dan Azza Fahmi; Ürdün’den Lama Hourani ve Kıgızistan’dan Victor Syrnev de tasarladıkları takılarda, kendi kültürlerinin tipik sembol, form ve tekniklerine çağdaş ve özgün yorumlar getirirken, Almanya ‘nın önde gelen sanatçılarından Martina Dempf ve Ingo Rieck, oriyantal form ve motifleri takılarına yansıtıyor.

camdaki sihir-kolyeSerginin bütünü içerisinde, Leipzig Grassi Müzesinde özel Türkmen kostüm koleksiyonu ayrıca, Türkiye, Yemen, Cezair, Fas, Tibet, Ürdün, İran ve Özbekistan dan etnik takı ve aksesuarlar sergileniyor.
Sanatçı, bu karma sergide yer alan eserleri ile ilgili olarak; “Bu çalışmamda, gelenekselden esinlenerek modern takılar tasarlamaya özen gösterdim. Geleneksele göndermeler yapan modern takılar tasarlamak, geleneksel form ve teknikleri günümüzün malzemeleri ve anlayışıyla tekrar yorumlamak, benim için geçmişe bir yolculuk gibiydi.

yeni ay- kolyeSanatçının kolye tasarımında esinlendiği yeni ay formu, Anadolu geleneksel kültüründe çok rastladığımız; yeni başlangıçların, bolluğun ve bereketin sembolü olarak kullanılmış.
‘Oryantal damlalar’ ve ‘yeni ay’ adlı kolyelerde, geleneksel takılardaki tekniği anımsatmaya özen göstermiş.
“camdaki sihir’ adlı kolyelerde ise; geleneksel takılarda kullanılan malzeme ve görsel formları, cam tüp içinde sergileyerek, gelenekseli modernize ederek, günümüze farklı bir anlayışla ve bağlamda getirmiş.

Sanatçının ‘Geleneksel ve Modern’ başlığı altındaki bu karma sergi için oluşturduğu takılar, geçmişe küçük bir yolculukla birlikte, eski ustalara saygıyı barındırıyor.

oryantal damlalar-kolyeSanatçı, tasarımlarında kullandığı oryantal formların evrensel yansımalarının, yabancı ziyaretçilerin en fazla etkilendiği özellik olduğunu vurguluyor. Değer, “özellikle her sergimi yakın takip edip, koleksiyonları için eser toplayan yabancı sanatseverlerin olması, Türkiye’yi temsil eden bir sanatçı olarak gurur veriyor.”diyor.

Meral Değer’in farklı tasarımları, bu serginin yanı sıra, sonbahar aylarında, Almanya ve Belçika’daki seçkin organizasyonlarda ses getirmeye devam edecek.

Meral Değer sergilerinde, eserlerini tarihsel bir anlatıma dayandırarak; esin kaynağı olan kültürel sembolleri, motifleri, formları, değişik malzemelerle yorumlayarak bütünsel bir dil oluşturuyor.
Sanatçı sadece teknik ve form arayışlarının ötesinde, yerel olanı evrensel bir dille anlatarak geçmişi ve günümüzü bir araya getiriyor.

www.meraldeger.com

Hiç yorum yok: