Salı, Aralık 29, 2009

MERAL DEĞER İSTANBUL KUMRULARINI DÜNYANIN DÖRT BİR TARAFINA UÇURUYOR…

Meral Değer’in ‘İstanbul Kumruları’ koleksiyonundan bir çift kumru, ‘World Craft Councel Europe’ tarafından ‘Europen Prize For Applied Arts 2009’ sergisi için 600 eser arasından seçildi.
Dünyanın dört bir tarafından sanatçıların seçkin eserleriyle başvuruda bulunduğu karma sergide, seçilen 100 eser sanatseverlerle buluştu. WCC-Europe (World Crafts Council) dünyanın önde gelen sanat platformları arasında önemli bir otorite olarak tanınıyor. Konsey, eserlerini beğendiği sanatçıları, uluslar arası düzeyde, entelektüel sanat çevreleriyle bir araya getiriyor.

Meral Değer,”İstanbul Kumruları” koleksiyonu ile ilgili şunları söyledi; sergi için seçilen koleksiyonumdaki eserleri hazırlarken “Cam üfleme ve geleneksel bir teknik olan, ‘filigrano tekniğini’ kullandım. Filigrano tekniği, Türkçe’de ‘çeşmibülbül olarak adlandırılır. Çeşmibülbül’ün Türkçe anlamı da ‘bülbül gözü” dür. Geleneksel Türk Cam Sanatı’nın en iyi örneklerini ‘Geç Osmanlı’ döneminde görüyoruz. Sultan III. Selim, 18.yy, Mehmet dede adında bir Mevlevi dervişi Italya- Murano’ya ileri cam teknikleri eğitimi almak için göndermiştir. Söz konusu Mevlevi usta, dönüşünde, İstanbul – Beykoz’da bir atölye açmıştır ve çalışmaları arasında en popüleri Çeşmibülbül , filigrano tekniği olmuştur. Ve bu teknik Beykoz adıyla bütünleşmiştir. Koleksiyonda yer alan diğer bir çifti tasarlarken de 18.yy’a ait Türk süsleme sanatının kağıt oymacılığı; Katı‘ tekniği ve motifindeki süslemelerden esinlendim. Bana göre, Istanbul’un sembollerinden biri olan kumrulara, yeni bir yorum getirmeye çalıştım. Çift dolaşmasıyla bilinen kumruları tasarlarken, modern ve yalın bir form ile geleneksel motif ve teknikleri bütünleştirdim. Bir anlamda, geleneksel ve moderni bir arada görselleştirdim, Bu çalışmayla ‘İstanbul Kumruları‘nı geçmişten günümüze uçurmaya çalıştım…”

Belçika’nın Mons şehrinde açılan sergi, 24 Ocağa kadar devam edecek. Sergiye seçilen 100 eser için hazırlanan çok özel bir katalog, dünya sanat çevrelerinde dağıtılıyor.

‘İstanbul Kumruları’ Kolleksiyonun ilk parçası daha önce, Finlandiya- Rihiimaki Müzesinde, başka bir parçası da İzmir –Egeart’da sergilenmişti. Mayıs 2010 da Japonya’da sergilenecek olan İstanbul Kumruları koleksiyonu, gördüğü ilgi üzerine, dünyayı dolaşmaya devam edecek.

Sanatçı, “İstanbul Kumruları” koleksiyonunun üretimini uluslararası cam dünyasının önemli kurumlarından biri olan Cam Ocağı Vakfı’nda yapıyor.

Hiç yorum yok: