Cuma, Eylül 11, 2009

TAKILABİLİR HEYKELLER : ZAMAN

SABİNSAN HAYATI ZAMANA İLMEK ATARAK YAŞAR
TAKI VE HEYKEL SERGİSİ - SABRİNA FRESKO
2 EKİM-23 ARALIK 2009

AÇILIŞ: 2 EKİM 2009 , 18.00

2 Ekim Cuma günü Simya Galeri Sabrina Fresko ZAMAN / İNSAN HAYATI ZAMANA İLMEK ATARAK YAŞAR sergisiyle açılıyor.
ZAMAN İNSANIN HAYATI BOYUNCA HİÇ DURMADAN TÜKETTİĞİ ŞEYDİR

Bir dokudur hayatımız, ZAMANI, hayatın katmanlarını her gün sabırla dokuruz , kimi dokuya hayranlıkla bakarız, kimi karmaşık, kimi yalındır.

Sonsuzluğa iz bırakmaktır insanın amacı, doğurarak, üreterek, sanat bu konuda en güzel araçtır.

Takı ve heykelde metalde dokuma tekniklerini kullanarak , resin kaplı gümüş telleri heykel ve takılarında kullanan Sabrina Fresko'nun Örümceğin renkli rüyası diye adlandırdığı elde örülmüş kolyeleri, Sonsuzluk, kinetik heykelleri serginin içeriğini oluşturacak.

Açılış: 02 Ekim 2009 Cuma, 16:55
Bitiş: 23 Aralık 2009 Çarşamba, 19:55
SİMYA GALERİ
MUALLİM NACİ CADDESİ MANOLYA APT. 51/1 ORTAKÖY / İstanbul
Telefon: 02122597740
E-posta: info@simyagaleri.com

3 Günlük Kısa ama Çok Verimli Atölyeler....

27 Eylül - 10 Ekim tarihleri arasında boncuk yapımı atölyesi için Cam Ocağı’na gelecek sanatçı Jelveh Jaferian uzun dönem eğitimin dışında üçer günlük yeni atölyeler bildirdi.

6008_1222362276179_1142616817_853807_3042907_n27 - 28 - 29 Eylül
Şalimo kullanmayı bilen katılımcılarımıza farklı boydaki mandrellere, farklı ebatlarda içi boş boncuk yapımını gösterecek. Cam çiçekler yapmak ve farklı şekillerdeki kaplara kulp takmak tıpa yapmak gibi konular işlenecek.

Eğitim Ücreti : 275 Euro

d2 - 3 - 4 Ekim
İleri seviyedeki katılımcılarımız ağaç, balık, baykuş gibi farklı heykel çalışmaları üzerinde yoğunlaşacaklar.
Manzara resimli boncuklar ve çeşitli detaylar gösterilecek.

Eğitim Ücreti : 300 Euro

t7 - 8 - 9 Ekim

Şalimo kullanmayı bilen katılımcılarımıza uygun bir atölye daha. Jelveh yeni gümüş cam çubuklar ile neler yapabileceğinizi gösterecek. Alevle cam çubukların dansından nasıl renkler keşfedeceğinizi göreceksiniz. Bu atölyeye katılan öğrencilerimiz birer Jelveh tasarım anahtar mandrali ile ödüllendirilecekler. Bu anahtar ile özel bir boncuk yapacaklar.

Eğitim Ücreti : 275 Euro

r

Katılmak isteyen arkadaşlarımız
0216 433 36 93 nolu numarayı arayıp kayıt yaptırabilirler....

ISTANBUL JEWELRY SHOW YAKLAŞIYOR

ijs_ii_09_kunye9-12 EKİM 2009 tarihlerinde CNR Expo İstanbul Fuar Merkezinde yapılacak İstanbul Jewelry Show organizatörü Rotaforte, ISTANBUL JEWELRY SHOW Ekim Fuarı için yürüttüğü “Hedefe Yönelik Tanıtım Programı” çerçevesinde Suriye, İran ve Rusya’ya ziyaretler gerçekleştirdi.
Yapılan ziyaretlerde Kuyumcu Odaları, Ticaret Odaları ve Ticari Ateşelikler ile görüşülerek sektör hakkında bilgi alındı.
Gelişen ve gelişmekte olan pazarlar üzerine yapılan araştırmalar doğrultusunda Ekim 2009 fuarı için özellikle İran, Suriye, Kuzey Irak, Mısır, Cezayir, Azerbaycan ve Rusya pazarından alıcılar ile irtibatlar kuruluyor.
İran ve Suriye Odaları ile işbirliği içinde İstanbul fuarına tur organize ediliyor.
Fuarın katılımcıları:
Pırlanta ve değerli / yarı değerli taşlı takılar, incili takılar, altın / platin takılar, saat, pırlanta, kıymetli, yarı kıymetli ve sentetik taşlar, inci, değerli metaller, montür ve takı parçaları, gümüş takılar ve ev eşyaları, bijuteri, makina, malzeme ve ekipmanları, aksesuar ve vitrin malzemeleri, kuyumcu yazılımları, güvenlik araçları, sektörel medya, dernek ve kurumlar

ANKARA'DA GÜMÜŞ TAKI TASARIMI KURSU

news16Ankara Olgunlaşma Enstitüsü tarafından 2009-2010 eğitim öğretim yılında gümüş takı tasarımı kursu açılmıştır. Kayıtlar ekim ayı başına kadar sürecektir.
10 Ekim tarihinde başlayacak olan kursun ücreti yıllık 300TL olarak belirlenmiştir ve 16-60 yaş arasında herkes katılabilmektedir.

KAYIT İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR;
ÖĞRENİM BELGESİ FOTOKOPİSİ
NUFÜS CÜZDANI FOTOKOPİSİ
2 ADET FOTOGRAF ( BAŞ AÇIK )
EĞİTİM CUMARTESİ GÜNLERİ 09.00-15.00 ARASIDIR.
GRUP SAYILARI EN AZ 8 (SEKİZ) EN FAZLA 20 ( YİRMİ ) OLUP KURUMLARIN TALEPLERİ DOGRULTUSUNDA KENDİ BÜNYELERİNDE DE KURSLAR AÇILMAKTADIR.
KURSLAR TAMAMLANDIĞINDA KURS BİTİRME BELGESİ VERİLMEKTEDİR.
http://www.olgunlasmaenstitusu.com/turkce/index.html

STAJYER BAY CALISMA ARKADASLARI ARANIYOR!

Lotus Danışmanlık adına, mücevher sektöründe önemli organizasyonların pazarlama bölümünde çalışacak, prezantabl, sosyal çalışma arkadaşlarına ihtiyacımız var.
Giyimine özen göstermesi, üst düzey görüşmeleri yürütecek bilgi birikime sahip olması, girişken ve sosyal olması, düzenli ve tempolu çalışmaya ayak uydurabilecek olması önemlidir. Çalışmaları süresince edineceği önemli referans ve çevrenin yanında, başarılarının karşılığında prim geliri elde edecektir. Başvurular için; aylin@morlotus.com adresine yazınız.
Çalışma yeri tüm Türkiye ancak yoğunlukla İstanbul, genellikle Nur-u Osmaniye tarafıdır. Diğer şehirlerdeki arkadaşlar, şehirlerinde, kendilerine verilecek dökümanlarla, organizasyonla ilgili çalışmaları yürütebilir.
Gaye Döşer "beadycats Atölyesi"nde 2009-2010 eğitim sezonu başlıyor.

Sonbahar-Kış dönemi takı tasarımı, boncuklama ve cam boncuk yapımı dersleri Ekimde başlıyor. Sınıflara hafta içi ve hafta sonu olmak üzere kayıt alınmaktadır.

Detaylı bilgi için; info@gayedoser.com 'a mail atabilirsiniz.

Kayıt yaptırmak isteyenlerin 0216 3867396 no'lu telefondan kayıt yaptırması rica olunur.

www.gayedoser.com; www.beadycats.com


2 005150 SANY1287 ders3

Geleneksel ve Modern, Meral Değer in Tasarımıyla, Oryantal Halk Takılarına Dönüşüyor

MERAL DEGERTakı ve Cam Sanatçısı Meral Değer’in çalışmaları uluslararası sanat çevrelerinde büyük ilgi görüyor.
Son çalışmaları halen Almanya’da Goldschmiedehause Hanau-Frankfurt am Main Takı Müzesinde, koleksiyonerlerin ilgi gösterdiği, en gözde parçalar arasında sergileniyor.
Bu Karma sergide, Türkiye’den Meral Değer, Mısır’dan Azza Fahmi; Ürdün’den Lama Hourani ve Kıgızistan’dan Victor Syrnev de tasarladıkları takılarda, kendi kültürlerinin tipik sembol, form ve tekniklerine çağdaş ve özgün yorumlar getirirken, Almanya ‘nın önde gelen sanatçılarından Martina Dempf ve Ingo Rieck, oriyantal form ve motifleri takılarına yansıtıyor.

camdaki sihir-kolyeSerginin bütünü içerisinde, Leipzig Grassi Müzesinde özel Türkmen kostüm koleksiyonu ayrıca, Türkiye, Yemen, Cezair, Fas, Tibet, Ürdün, İran ve Özbekistan dan etnik takı ve aksesuarlar sergileniyor.
Sanatçı, bu karma sergide yer alan eserleri ile ilgili olarak; “Bu çalışmamda, gelenekselden esinlenerek modern takılar tasarlamaya özen gösterdim. Geleneksele göndermeler yapan modern takılar tasarlamak, geleneksel form ve teknikleri günümüzün malzemeleri ve anlayışıyla tekrar yorumlamak, benim için geçmişe bir yolculuk gibiydi.

yeni ay- kolyeSanatçının kolye tasarımında esinlendiği yeni ay formu, Anadolu geleneksel kültüründe çok rastladığımız; yeni başlangıçların, bolluğun ve bereketin sembolü olarak kullanılmış.
‘Oryantal damlalar’ ve ‘yeni ay’ adlı kolyelerde, geleneksel takılardaki tekniği anımsatmaya özen göstermiş.
“camdaki sihir’ adlı kolyelerde ise; geleneksel takılarda kullanılan malzeme ve görsel formları, cam tüp içinde sergileyerek, gelenekseli modernize ederek, günümüze farklı bir anlayışla ve bağlamda getirmiş.

Sanatçının ‘Geleneksel ve Modern’ başlığı altındaki bu karma sergi için oluşturduğu takılar, geçmişe küçük bir yolculukla birlikte, eski ustalara saygıyı barındırıyor.

oryantal damlalar-kolyeSanatçı, tasarımlarında kullandığı oryantal formların evrensel yansımalarının, yabancı ziyaretçilerin en fazla etkilendiği özellik olduğunu vurguluyor. Değer, “özellikle her sergimi yakın takip edip, koleksiyonları için eser toplayan yabancı sanatseverlerin olması, Türkiye’yi temsil eden bir sanatçı olarak gurur veriyor.”diyor.

Meral Değer’in farklı tasarımları, bu serginin yanı sıra, sonbahar aylarında, Almanya ve Belçika’daki seçkin organizasyonlarda ses getirmeye devam edecek.

Meral Değer sergilerinde, eserlerini tarihsel bir anlatıma dayandırarak; esin kaynağı olan kültürel sembolleri, motifleri, formları, değişik malzemelerle yorumlayarak bütünsel bir dil oluşturuyor.
Sanatçı sadece teknik ve form arayışlarının ötesinde, yerel olanı evrensel bir dille anlatarak geçmişi ve günümüzü bir araya getiriyor.

www.meraldeger.com