Salı, Ağustos 10, 2010

Alef Atölye Yaz Aylarında Açık


Alef Mücevher Atölyesi, yaz boyunca atölye çalışmalarını sürdürüyor.

Alef Atölye katılımcıları çalışmalarına ara vermeden Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında da “Mücevher Yapımı ve Tasarımı” derslerine devam edebiliyorlar. Çalışmalarına hız kazandırmak isteyenler; katılım sürelerini artırarak haftanın birkaç günü derslere katılmak koşuluyla paket programlardan yararlanabiliyorlar.

Kuyumculuk ve tasarım temel bilgilerinin paylaşıldığı “Mücevher Tasarımı ve Yapımı” konulu klasik atölye çalışması içeriğinde; tasarım projelerinin yanı sıra değerli metallerin kesim ve tesfiye teknikleri, polisaj, zincir yapımı, perçin, mum model çalışmaları, teknik resim, metal ısıl işlemleri, kaynak, montür hazırlama ve taş mıhlama gibi birçok teknik uygulama bulunuyor. Modern takıyı tasarlarken eski kuyumculuk aletleri kullanarak alternatif yollar sunmak ve yeni konseptler geliştirmek öğrenimin bir parçası.

Katılımcılar, atölye çalışmaları sırasında Alef’in zengin arşivinden yararlanabiliyorlar. Uluslararası kitaplar ve dergiler inceleniyor, önemli markalar mercek altına alınıyor, güncel trendler sohbet konusu haline geliyor. Alef’in öğrencilerinden beklentisi, modern dünyanın çağdaş yorumlarını da göz önüne alarak takıda kendilerini özgün yollarıyla ifade etmeleri. Çalışmalarının sonlarına doğru bir yol ayrımına gelen katılımcının, çağdaş bir sanatçı mı, uluslararası trendleri izleyen, ihtiyaçları bilen bir takı tasarımcısı mı, teknik anlamda uzmanlaşmış tezgah ustası mı olacağı netleşmeye başlıyor.

Klasik mücevher yapımı tekniklerini çağdaş eğilimlerle birleştirmenin keyfini yaşayan ve mücevher yapımında ustalığa doğru atan Alef Atölye öğrencileri, 2009 yılı sonlarında Alef Galeri’de düzenlenecek yeni bir karma takı sergisinde buluşarak yapıtlarını sergileme imkanı bulacaklar.

Tasarımcı ve kuyumcu ustasından mücevher tasarlamayı öğrenmeyi ve onun Teşvikiye’deki özel sanat atölyesinde mücevher kültürü, geleneği ve sanatından esinlenmeyi ister miydiniz?

Alef Mücevher Atölyesi
Hacı Emin Efendi Sk. 4/A Teşvikiye/İstanbul
Tel: 0212 241 35 58
www.alefgaleri.com
bilgi@alefgaleri.com

Hiç yorum yok: